OKEY NASIL OYNANIR ?

Okey Oyunu hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu bölüme bekleriz

Okey oyunu bir masa üzerinde 2, 3 veya 4 oyuncu ile oynanır. Amaç dağıtılan taşları en kısa sürede kuralına uygun bir şekilde tamamlamaktır. Elini ilk bitiren oyuncu oyunu kazanıyor.

106 adet taş vardır. Taşlar, 1'den 13'e kadar numaralandırılmak üzere 4 ayrı renkten (kırmızı, sarı, siyah ve mavi) oluşmaktadırlar. Her sayıdan 2'şer adet bulunmaktadır. Ayrıca 2 adet de 'sahte okey' taşı vardır.

Oyuna başlarken 3 kişiye 14, oyuna ilk başlayacak oyuncuya 15 taş dağıtılır. Oyuncular dağıtılan taşları önlerindeki ıstakaya dizerler. Taşlar dağıtılırken bir taş açılır diğerleri kapalı kalır. Açılan taş’ın bir üstü okeydir ve bütün taşların yerine kullanılabilir.

Oyun, ilk oyuncunun elinden işine yaramayan bir taşı sağındaki oyuncuya atmasıyla başlar. Okey'de amaç, aynı renkli taşları sıraya dizmek ya da aynı sayılı taşların farklı renklerinden grup yapmaktır. En az 3 adet taş bir grup oluşturur. Sırası gelen oyuncu eğer bir önceki oyuncunun attığı taş işine yarıyorsa onu alır, yaramıyorsa ortadan bir taş çeker ve elindeki fazla taşı yanındakine atar. Bu şekilde elindeki grupların toplamı 14 olana kadar oyun devam eder. Elindeki grupların toplamı 14 ‘e ilk ulaşan oyuncu elindeki fazla taşı ortaya atarak oyunu kazanmış olur.

OKEYDEYİZ‘ E HOŞGELDİNİZ

Web sitemiz internet kullanıcılarına; bedava okey oyunu, tavla oyunu, radyo dinleme ve sohbet hizmeti vermektedir. OKEYDEYİZ ‘de zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

Tavla Oyna